0
« بازگشت به لیست مقالات | شنبه 23 فروردین 1399 در ساعت 9 : 32 دقیقه | نظرات کاربران ( 4 )

وجود سایه روشن یا دو رنگی در فرش ماشینی

سایه روشن یا دو رنگی در سه حالت در فرش دیده می شود:

1- وقتی از یک طرف به فرش نگاه می کنیم، فرش را روشن تر از وقتی می بینیم که از طرف دیگر به فرش نگاه می کردیم

2- وقتی بر روی فرش راه می رویم رنگ قسمتی از فرش که زیر پای ما قرار دارد با بقیه قسمتهای فرش متفاوت می شود

3- وقتی از یک طرف به فرش نگاه می کنیم فقط یک بخش مشخص از فرش را روشنتر از بقیه فرش می بینیم

به جرات می توان گفت که یک از مهمترن مشکلاتی که خریداران فرش ماشینی بعد از پهن کردن فرش خود با آن مواجه می شوند همین سایه انداختن فرش به یکی از این سه حالت می باشد. ما در این مقاله به بررسی کامل این سه حالت می پردازیم.

سوال اصلی این است که آیا سایه انداختن فرش، یک موضوع طبیعی می باشد یا بیانگر پایین بودن کیفیت فرش خریداری شده است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که نخ هایی که در بافت فرش ماشینی استفاده می شود از هر جنسی که باشند ( اکریلیک، پلی استر، فیلامنت، ابریشم مصنوعی، بی سی اف ) یک ویژگی ثابت دارند و آن اختلاف رنگ سطح مقطع نخ با بدنه آن می باشد. به این معنا که وقتی از بالا به به نخ های فرش نگاه می کنیم نسبت به وقتی که به بدنه نخ نگاه کنیم رنگ نخ را پررنگ تر خواهیم دید. مانند آنچه در تصویر زیر می بینید.

 تفاوت رنگ سطح مقطع نخ با بدنه آن

 از طرف دیگر در زمان بافت فرش ماشینی، نخ های فرش به صورت کاملاً عمودی در کنار هم قرار نمی گیرند بلکه به صورت مایل در کنار هم بافته می شوند. به همین علت وقتی از طرفی به فرش ماشینی نگاه می کنیم که سطح مقطع تمام نخ ها دیده می شود، فرش را پر رنگتر از وقتی خواهیم دید که از طرف دیگر به فرش نگاه کرده و بدنه تمام نخ های فرش را می بینیم. در تصویر زیر دو نما از یک فرش را در کنار هم می بینید. یک نما از جهت خاب فرش است که سطح مقطع تمام نخ ها دیده می شود و پر رنگتر است (تصویر سمت چپ) و نمای دیگر از خلاف جهت خاب فرش است که بدنه تمام نخ های فرش دیده می شود و کم رنگتر است (تصویر سمت راست)

سایه انداختن فرش

 بنابراین متوجه شدیم که حالت اول سایه انداختن که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم یک موضوع کاملا طبیعی می باشد و فرش خریداری شده هیچ مشکلی ندارد. البته میزان این سایه انداختن یا دو رنگی با توجه به نوع نخ بافته شده در فرش و شانه فرش ماشینی متفاوت خواهد بود. به این ترتیب که فرشهایی که با نخ فیلامنت یا ابریشم مصنوعی بافته می شوند میزان دورنگی بیشتری را نسبت به فرش های اکریلیک نشان می دهند. همچنین فرشهای 1200 شانه نسبت به فرش های 1000 شانه یا 700 شانه میزان سایه انداختن بیشتری را نشان خواهند داد. بیشترین میزان سایه انداختن در فرشهای اکریلیک متعلق است به فرش های لایت که جدیداً بافت آن در کاشان انجام می شود.

توجه داشته باشید که فرشهایی با زمینه کاربنی، بژ و نقره ای بیشترین میزان دورنگی و سایه انداختن را نشان می دهند. پس اگر نسبت به این موضوع حساس هستید در انتخاب این رنگ از فرش دقت بیشتر به عمل آورید.

علت بروز حالت دوم سایه انداختن که در ابتدا گفتیم، همین مطلب است. با این تفاوت که در حالت اول جابجایی ما از بالا به پایین فرش باعث می شد که یک مرتبه فرش در جهت خاب دیده شود و یک مرتبه در خلاف جهت خاب و اختلاف رنگ ایجاد شود اما در حالت دوم، فشار پای ما باعث تغییر جهت خاب فرش می شود و فرش دو رنگ دیده می شود. بنابراین این حالت هم یک امری طبیعی و اجتناب ناپذیر در فرش است. در این حالت هم مانند حالت اول با توجه به نوع نخ و شانه فرش میزان سایه انداختن متفاوت خواهد بود. بیشترین سایه انداختن به این حالت مربوط به فرشهای فیلامنت یا ابریشم مصنوعی می باشد.

حالت سوم سایه انداختن یا دورنگی فرش  که اصطلاحاً به آن دو خاب شدن فرش می گویند (منطور حالتی است که فقط یک قسمت مشخص از فرش را تیره تر یا روشن تر از بقیه فرش می بینیم که این قسمت با یک خط کاملا مستقیم از بقیه فرش جدا می شود. مثلا یک سوم یا نصف فرش یا حتی چند سانتی متر از فرش را روشنتر یا تیره تر از بقیه فرش می بینیم) طبیعی نبوده و این مشکل می تواند در هر کدام از قسمتهای بافت یا تکمیل فرش ایجاد شده باشد. این حالت از ایرادهای فرش بوده و باید فرش خریداری شده شما تعویض شود. بنابراین برای پیگیری بیشتر این موضوع با شرکت تولیدکننده فرش یا فروشگاهی که از آن خرید کرده اید تماس بگیرید.

امیدواریم که این مقاله برای شما عزیزان مفید واقع شود و شما را در خرید یک فرش ماشینی با کیفیت یاری دهد. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر در این زمینه، عبارت " سایه انداختن فرش " را به شماره 09033031400 ارسال نمایید تا همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

 همچنین بخوانید :

شانه فرش ماشینی چیست؟

 

ارسال نظر

Javsd :
1 0
سلام خسته نباشید یه فرشی گرفتیم. رویساا کرم1200. از یه طرف خیلی سفید نشون میده تا حدی ک نقش فرش معلوم ن انگار ک رو فرش ارد ریخته شده مشکل چیه ؟
مدیریت : سلام
1 1
مشکلی از نظر کیفیت فرش وجود ندارد و این حالت سایه انداختن، در بعضی از فرشهای اکریلیک دیده می شود. با شرکتی که فرش را از آنجا خریده اید در تماس باشید اگر برایشان امکان داشته باشد فرش را برای شما تعویض می کنند.
:
0 0
سلام فرشی الماسی خریدم وقتی روش دست می کشی ازدور نگاه میکنی سفید میشه مشکل چیه
مدیریت : سلام
0 1
سایه انداختن فرش در بعضی از فرشهای اکریلیک دیده می شود بنابراین فرش شما از نظر کیفیت مشکلی ندارد فقط از نظر ظاهری مورد پسند شما نیست. با شرکتی که فرش را تولید کرده است در تماس باشید اگر امکان داشته باشد رنگ زمینه فرش را برای شما تعویض کنند. چون سایه انداختن در بعضی رنگهای زمینه فرش، کمتر خود را نشان می دهد.
:
0 1
سلام منظور شما از دوخاب شدن فرش چی هست
مدیریت : سلام
0 0
منطور حالتی است که فقط یک قسمت مشخص از فرش را تیره تر یا روشن تر از بقیه فرش می بینیم که این قسمت با یک خط کاملا مستقیم از بقیه فرش جدا می شود. مثلا یک سوم یا نصف فرش یا حتی چند سانتی متر از فرش را روشنتر یا تیره تر از بقیه فرش می بینیم
سمی :
0 0
یعنی هیچ چاره ای نداره ؟؟ نمیشه این حالت سایه روشن رو از بین برد
مدیریت : سلام
0 0
نه متاسفانه
نام شما :
متن پیغام :
8 / 10
از 4 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()