0
« بازگشت به لیست مقالات | جمعه 14 مهر 1396 در ساعت 11 : 57 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ویژگی فرش ماشینی درجه یک استاندارد

نشان استاندارد

فرش های ماشینی با هر تعداد شانه و تراکمی که داشته باشند از نظر کیفیت به 5 دسته کلی تقسیم می شوند. بهترین فرش ماشینی موجود فرش درجه یک ممتاز می باشد. فرشی در این رده کیفیت قرار می گیرد که دارای ویژگیهای زیر باشد:

1- اثری از تکرار بافت و یا در اصطلاح عام، حوله بافت در آن نباشد. این مشکل در ماشینی های بافت پیشرفته اتفاق نمی افتد و بیشتر مربوط به دستگاه های قدیمی می باشد. تشخیص این عیب فرش بسیار آسان است، به این شکل که در یک قسمت از فرش یک ردیف از بافت مرتباً تکرار می شود و یک حالت ساده بافتی ایجاد می شود.

2- از نخ های مرغوب برای بافت فرش استفاده شده باشد. به جرئت می توان گفت مهمترین نکته در خرید فرش، توجه به کیفیت نخ استفاده شده در بافت فرش ماشینی می باشد. نخ اکریلیک هیت ست شده با توجه به ویژگیهایی که دارد، بهترین نخ موجود برای بافت فرش ماشینی درجه یک می باشد.

3- ابعاد فرش دقیق و در حد استاندار باشد. اختلاف تا ±5% برای طول فرش مجاز است.

4- هیچ اثری از پارگی، سوراخ و وصله در فرش نباشد.

5- شیرینگ یا پرداخت فرش بدرستی انجام شده باشد. اگر فرش شما راه راه است یا سطح فرش هموار نیست و نخ های خاب فرش اختلاف ارتفاع دارند، فرش شما مشکل شیرینگ دارد.

6- دو رنگی در فرش وجود نداشته باشد. این مشکل زمانی رخ می دهد که چند شید رنگی برای بافت فرش استفاده شده باشد.

7- اثری از سوختگی بر روی سطح فرش نباشد. این مشکل زمانی رخ می دهد که تیغ دستگاه به اندازه کافی تیز نباشد و هنگام برش نخ های خاب فرش، اثری از سوختگی را بر روی سطح فرش ایجاد کند. برای تشخیص این مشکل دست خود را بر روی فرش بکشید اگر در ناحیه ای از فرش زبری بیش از اندازه مشاهده کردید احتمالاً این مشکل رخ داده است که در اصطلاح به آن تیغ سوختگی گفته می شود.

ارسال نظر

نام شما :
متن پیغام :
10 / 10
از 1 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()