0
« بازگشت به لیست مقالات | پنجشنبه 18 مهر 1398 در ساعت 11 : 37 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

شگی چیه

لغت شگی انگلیسی و به معنای موبلند است و فرشهای شگی یا پرز بلند نمونه های ماشینی از قالی های دستباف خرسک می باشند . شگی از بهترین تولیداتی است که با تاکید بر سادگی و به دلیل قابلیت هماهنگی با دکوراسیونهای مختلف ، طرفدار زیادی پیدا کرده است .
در ادامه سعی داریم همه چیز درباره فرش شگی ماشینی را توضیح دهیم .

 فرش شگی ماشینی

این نوع قالی اکثرا وزن پایین و ابعاد 6 متر و کمتردارند که شامل قالیچه های گرد و مستطیل و انواع پادری می باشد و بیشتر جنبه تزئینی دارند . به دلیل الیاف بلند به کار رفته در آن ، نرمی زیاد و شکل متفاوت آن با فرشهای سنتی ، برای فضاهای مدرن خیلی کاربرد دارد . 

پاخور فرش شگی

راه رفتن روی فرش ماشینی شگی به خاطر نرمی و لطافت منحصر به فرد ، جذاب و دلپذیر است . همزمان با تولید این فرشها در ترکیه به دلیل جذابیت بالای این مدل ، تولید کنندگان داخلی هم کار تولید و طراحی فرشهای فانتزی را در کنار فرشهای معمولی آغاز کردند .

الیاف فرش پرز بلند

نخ بکار رفته در بافت این فرشها از الیاف پلی استر ، اکریلیک ، پلی پروپیلن و حتی پشم می تواند باشد . الیاف هر نوع که باشد در تهیه شگی بصورت قطعه قطعه (پایل شده ) به کار می رود . اندازه پایل در قالی معمولی حدود 11 میلیمتر و در فرش پرز بلند تا حدود 30 میلیمتر می باشد . معمولا شگی به یکی از سه مدل شگی تک رنگ ، شگی معمولی و شگی سه بعدی تولید می شود .  معمولا شگی ها طرحهای ساده و خلوت دارند ، تعداد رنگ بکار رفته در آنها کم است ، معمولا رنگهای شاد و روشن دارند و در شگی سه بعدی طرح یا نقشه سه بعدی به کار می رود .

 شگی چیه

معایب فرش شگی

مهمترین اشکال فرش پرز بلند آسان نبودن حفظ بهداشت آنهاست . امکان آلودگی این فرشها به دلیل بلندی الیاف و عمق بیشتر ریشه ها ، بیش از سایر فرشهاست و به همین دلیل بهتر است از آنها در محلی استفاده کنیم که رفت و آمد زیادی ندارد . به ویژه برای اتاق کودک به دلیل زودتر آلوده شدن و امکان ایجاد آلرژی خیلی مناسب نیست .

تمیز کردن فرش شگی

برای تمیز کردن گرد و خاک و آلودگی شگی از روشهای زیر می توان استفاده کرد :
- پهن کردن محصولات فرش شگی روی بند در فضای آزاد و استفاده از ضربات چوب
- استفاده از جاروبرقی با قدرت و سری مناسب
- شست و شو با آب و شامپو فرش در منزل(برای خشک کردن شگی بعد از استفاده از شامپوفرش بهتر است از پنکه استفاده کنید)
- شست و شو در قالیشویی های مجاز

همچنین بخوانید :

توصیه هایی برای پهن کردن فرش در خانه

تاریخچه فرش ماشینی

چه فرشی بخریم ؟

ارسال نظر

نام شما :
متن پیغام :
10 / 10
از 1 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()