0

روش هیت ست کردن نخ

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | دوشنبه 7 فروردین 1396 در ساعت 15 : 30 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

بطور کلی ماشین آلات هیت ست با استفاده از بخار آب بعنوان واسطه حرارتی عمل هیت ست کردن را بدون آسیب رساندن به الیاف نخ انجام می دهند.

در ماشین هیت ست به طور متوسط 24 تا 48 سر نخ در قفسه (کریل) به ماشین تغذیه می شود. اصولا فرآیند بخاردهی نخ های اکریلیک یک فرآیند ضروری جهت بافت فرش ماشینی با کیفیت بالا می باشد. بخاردهی باعث تغییر در بهبود نخ می شود به طوری که مزایای نخ هیت ست شده تمام هزینه های این فرآیند را توجیه می کند.

در کنار کریل تغذیه یک کریل رزرو هم وجود دارد تا در هنگام اتمام بوبین اول فرآیند تولید دچار توقف نگردد. نخ ها پس از عبور از واحد Pre Feeding وارد سیستمی می شوند که به کلاف کن معروف است. در این بخش نخ ها به صورت حلقه هایی ممتد بر روی یکدیگر و بر روی یک تسمه نقاله پهن می شوند. در مدل های جدید ماشین آلات هیت ست جهت افزایش تولید پهنای تسمه نقاله هدایت کننده نخ ها افزایش یافته است.

معمولا تولید ماشین هیت ست بین 2 تا 12 تن در روز بسته به نوع نخ، کیفیت نخ، نمره نخ متغیر است. سپس نخ ها از روی تسمه نقاله وارد ناحیه بخاردهی می شوند (presteaming).

نخ ها پس از خروج از هدهای بخار، وارد خشک کن و بعد نیز خنک کننده می شوند. از آنجایی که الیاف اکریلیک قابلیت جذب رطوبت دارد، وجود این مرحله ضروری است. سپس سرنخها وارد بخش کنترل الکترونیکی می شوند و از آنجا به واحد پیچش هدایت می شوند.

نکته مهم اینکه در خطوط هیت ستی که قابلیت هیت ست نمودن انواع نخ های پلی استر- پلی پروپیلن- پلی آمید- اکریلیک- پشم و مخلوط را برای نخ های ریسیده شده و BCF دارند، در ماشن TVP3 طول تونل بخار و زمان بخاردهی بیشتر است و عمل هیت ست در یک تونل بسته انجام می گیرد و دمای بخار آب تا 140 درجه می تواند بالا رود در حالی که در ماشین LV و عدم نیاز نخ اکریلیک به دمایی بالاتر از 100 درجه جهت پفکی شدن، بخار در محیط اتمسفر یک و بدون فشار اعمال می شود. نکته دیگر این است که در ماشن TVP3 می توان از خط نخ فریزه هم به دست آورد. بدین شکل که قبل از ورود نخ به بخاردهی می توان نخ را از یک واحد freezing و خنک کننده عبور داده و سپس نخ را هیت ست نمود.

ارسال نظر

نام شما :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()